Projekt „NASTAW SIĘ NA ROZWÓJ” realizowany jest przez Stowarzyszenie Trampolina Kariery i jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Osi Priorytetowej VII Regionalny rynek pracy Działania 7.1 Poprawa sytuacji osób bezrobotnych na rynku pracy – projekty konkursowe RPO WP 2014-2020 oraz z budżetu państwa.

Okres realizacji projektu: od 01.10.2022 r. do 31.10.2023 r.
Wartość projektu: 5 201 439,51 zł
Dofinansowanie projektu: 4 941 367,53 zł
Wkład UE: 4 421 223,58 zł
Zasięg projektu: województwo podkarpackie

www.mapadotacji.gov.pl

Celem głównym projektu jest wzrost do 31.X.2023 r. aktywności zawodowej wśród 182 uczestników projektu, tj. pozostających poza rynkiem pracy (136 osób bezrobotnych i 46 osób biernych zawodowo) osób z niepełnosprawnościami w wieku 30 lat i więcej z woj. podkarpackiego poprzez nabycie przez min. 137 osób kwalifikacji zawodowych i uzyskanie przez min. 70 osób zatrudnienia dzięki objęciu ich kompleksowym programem aktywizacji zawodowej.

Podejmowane w projekcie działania przyczynią się do osiągnięcia celu szczegółowego RPO WP 2014-2020, tj. Zwiększenie możliwości zatrudnienia osób bezrobotnych, biernych zawodowo oraz poszukujących pracy poprzez objęcie Uczestników projektu kompleksowym wsparciem dostosowanym do ich indywidualnych potrzeb i możliwości, z uwzględnieniem sytuacji na regionalnym rynku pracy. Dzięki temu wzrosną ich szanse na wejście/powrót na rynek pracy i trwałe utrzymanie się w zatrudnieniu.

Grupa docelowa projektu: Udział w projekcie weźmie 182 os. w wieku 30 lat i więcej, pozostających poza rynkiem pracy, tj. osoby bezrobotne i osoby bierne zawodowo. Wsparcie skierowane jest wyłącznie do osób zamieszkujących w rozumieniu Kodeksu Cywilnego na obszarze woj. podkarpackiego, które nie otrzymują jednocześnie wsparcia w więcej niż w jednym projekcie z zakresu aktywizacji zawodowej dofinansowanej ze środków EFS. 100% Uczestników projektu stanowią osoby w najtrudniejszej sytuacji na rynku pracy
tj. osoby z niepełnosprawnością.

Struktura grupy docelowej: 100% bezrobotnych i biernych zawodowo osób należących do grupy osób w najtrudniejszej sytuacji na rynku pracy, tj. 182 osoby z niepełnosprawnością, w tym:

  • min.102 Kobiety
  • min. 46 osób biernych zawodowo (30K, 16M)
  • max. 136 osób bezrobotnych (72K, 64M)
  • min.28 osób 50+ (16K, 12M)
  • min.92 osoby o niskich kwalifikacjach (52K, 40M)

Ponadto wśród Uczestników założono możliwość udziału:

  1. Byłych uczestników projektów z  zakresu włączenia społecznego realizowanych w ramach celu tematycznego 9 (CT9) w RPO WP na lata 2014-2020
  2. Bezrobotnych i Biernych zawodowo rodziców/opiekunów prawnych posiadających co najmniej 3 dzieci w wieku do 18 roku życia
  3. Rolników i członków ich rodzin podlegających ubezpieczeniu emerytalnemu i rentowemu
    z tytułu prowadzenia gospodarstwa rolnego, którzy chcą odejść z rolnictwa
  4. Osób zamieszkujących na obszarach miast średnich województwa podkarpackiego

poprzez zagwarantowanie osobom należącym do ww. grup premii punktowej na etapie rekrutacji do projektu, o ile osoby te spełniają przesłanki określone w grupie docelowej projektu i SZOOP. Wnioskodawca nie określa konkretnej liczby Uczestników projektu należących do ww. grup, ale gwarantuje, że osoby należące do ww. grup będą preferowane podczas rekrutacji.

ZAKRES I ORGANIZACJA WSPARCIA

W ramach projektu zostały zaplanowane następujące formy wsparcia:

  1. INDYWIDUALNE PORADNICTWO ZAWODOWE, W TYM DIAGNOZA INDYWIDUALNEJ SYTUACJI ZAWODOWEJ UCZESTNIKÓW PROJEKTU WRAZ Z OPRACOWANIEM
    I REALIZACJĄ INDYWIDUALNEGO PLANU DZIAŁANIA (zad. 1)

Osoby zakwalifikowane do udziału w projekcie zostaną objęte:

  • INDYWIDUALNYM PORADNICTWEM ZAWODOWYM (śr. 10h/os.) ,w tym:
  • opracowanie IPD
  • wsparcie w realizacji IPD
  • PORADNICTWEM PSYCHOLOGICZNYM (śr. 2h/os.)

Pierwszym etapem wsparcia jest identyfikacja potrzeb Uczestnika projektu oraz opracowanie/aktualizacja dla każdego Uczestnika Projektu IPD (obligatoryjnie). IPD będzie realizowane zgodnie ze standardem określonym w zał. 1 do Wytycznych w zakresie realizacji przedsięwzięć z udziałem środków EFS w obszarze rynku pracy na lata 2014-2020.

IPD obejmuje min.4 zasadnicze etapy:
I) Przeprowadzenie diagnozy sytuacji zawodowej Uczestnika projektu
II) Przygotowanie IPD przez Doradcę Zawodowego z udziałem Uczestnika projektu
III) Realizacja IPD przez Uczestnika projektu ze wsparciem Doradcy Zawodowego
IV) Zakończenie realizacji IPD. Podsumowanie działań

Diagnoza sytuacji i identyfikacji potrzeb Uczestnika Projektu przeprowadzona zostanie przez Doradcę Zawodowego (w przypadku konieczności z udziałem Psychologa). Doradca Zawodowy zdiagnozuje potrzeby szkoleniowe Uczestnika projektu, oceni potencjał zawodowy Uczestnika projektu, w tym stopień oddalenia od Rynku Pracy, możliwości w zakresie doskonalenia zawodowego. Diagnoza stanowić będzie podstawę do określenia ścieżki wsparcia Uczestnika projektu. IPD określi konkretne cele zawodowe i sposoby aktywizacji Uczestnika projektu, opracowane na podstawie ww. diagnozy.

Uczestnikowi projektu zapewnione zostanie wsparcie Doradcy Zawodowego w czasie realizacji IPD. Będzie odbywał się monitoring realizacji IPD poprzez prowadzenie spotkań z Uczestnikiem projektu przynajmniej po każdym zrealizowanym działaniu rozwojowym ustalonym w IPD. Ocena realizacji IPD pozwoli stwierdzić, na ile IPD był trafny, skuteczny, sprawnie i terminowo zrealizowany. Ponadto Doradca Zawodowy będzie udzielać Uczestnikowi projektu indywidualnych porad zawodowych ułatwiając m.in. wybór zawodu, zmianę kwalifikacji, podjęcie pracy. Ponadto będzie wspierał Uczestnika projektu w ograniczaniu indywidualnych trudności zawodowych, w niwelowaniu indywidualnych barier w zakresie rozwoju zawodowego,
w rozwijaniu aktywnych postaw Uczestnika projektu na Rynku Pracy i inne wg potrzeb Uczestnika projektu.

Poradnictwo psychologiczne ukierunkowanie będzie na przezwyciężenie zdiagnozowanych barier psychologicznych, rozwijanie motywacji Uczestnika projektu i pracę nad budowaniem własnego pozytywnego wizerunku, wsparcie w pokonywaniu osobistych trudności, które negatywnie wpływają na funkcjonowanie zawodowe Uczestnika projektu, rozwijanie umiejętności radzenia w sytuacji kryzysowej
i inne wg potrzeb Uczestnika projektu.

Zajęcia organizowane będą na terenie województwa podkarpackiego, w miejscu zgodnym
z utworzoną grupą Uczestników projektu. W przypadku ograniczeń związanych z COVID-19 możliwa jest organizacja zajęć on-line. Uczestnikom zostanie zapewnione ubezpieczenie NNW, zwrot kosztów dojazdów na zajęcia i opieki nad dziećmi/osobami zależnymi.

  1. GRUPOWE PORADNICTWO ZAWODOWE (zad. 2)

Osoby zakwalifikowane do udziału w projekcie zostaną objęte GRUPOWYM PORADNICTWEM ZAWODOWYM (48h/gr.). Wsparcie zostanie zrealizowane w podziale na 14 grup śr. po 13 os./gr. (min.12, max.14). Zajęcia realizowane będą w trzech modułach:

  • 1.1 – INFORMACJA O RYNKU PRACY (14 gr. x 8h/gr.;1 dni)
  • Informacje zawodowe nt. potrzeb kwalifikacji i kompetencji na lokalnym/ regionalnym Rynku Pracy
  • Kwalifikacje poszukiwane na Rynku Pracy w woj. podkarpackim
  • Możliwości uzupełniania kwalifikacji/kompetencji, przekwalifikowania się na terenie woj. podkarpackiego, instytucje szkoleniowe i edukacyjne w woj. podkarpackim
  • i ich oferta
  • Programy wspierające Osoby z niepełnosprawnością w woj. podkarpackim
  • 1.2 – AKTYWNE METODY POSZUKIWANIA PRACY (14 gr. x 32h/gr.;4 dni)
  • Sposoby skutecznego poszukiwania pracy (metody, narzędzia)
  • Efektywny kontakt z potencjalnymi Pracodawcami
  • Sporządzanie dokumentów aplikacyjnych (CV, List motywacyjny)
  • Tworzenie sieci kontaktów zawodowych
  • Savoir vivre w środowisku pracy
  • 1.3 – BUDOWANIE MARKI OSOBISTEJ NA RYNKU PRACY (14 gr. x 8h/gr.;1 dni)
  • Umiejętności w zakresie budowania pozytywnego wizerunku w kontakcie
    z Pracodawcami
  • Zwiększanie szans na bycie dostrzeżonym przez Pracodawcę
  • Nawiązywanie kontaktów, komunikacja
  • Budowanie relacji zawodowych
  • Budowanie portfolio pracownika

Szczegółowa tematyka zajęć zostanie ustalona w zależności, od potrzeb danej grupy, istnieje możliwość realizacji dodatkowych modułów tematycznych.

Zajęcia organizowane będą na terenie województwa podkarpackiego, w miejscu zgodnym
z utworzoną grupą Uczestników projektu w dni powszednie tygodnia i/lub weekendy (śr. 8h/dzień) w grupach liczących śr. 13 os. (min.12, max.14) w terminach i godzinach dostostosowanych do Uczestników projektu. W przypadku ograniczeń związanych z COVID-19 możliwa jest organizacja zajęć on-line. Uczestnikom zostaną zapewnione materiały szkoleniowe, catering, zwrot kosztów dojazdów na zajęcia i opieki nad dziećmi/osobami zależnymi.

  1. ROZWÓJ KOMPETENCJI, KWALIFIKACJI I DOŚWIADCZENIA ZAWODOWEGO (zad. 3)

Osoby zakwalifikowane do udziału w projekcie zostaną objęte wsparciem w postaci:

  • SZKOLEŃ ZAWODOWYCH, w tym:
  • Szkolenia kompetencyjnego (ok. 64h/os.)
  • Szkolenia kwalifikacyjnego ( ok. 80h/os.)
  • STAŻU ZAWODOWEGO (śr.5 m-cy; 160h/m-c)

Szkolenia zawodowe będą zgodne ze zdiagnozowanymi potrzebami i potencjałem Uczestnika projektu oraz zdiagnozowanymi potrzebami Rynku Pracy w woj. podkarpackim (z uwzględnieniem aktualnego Barometra zawodów dla woj. podkarpackiego i aktualnych ofert pracy). Szkolenia zawodowe będą wynikać z opracowanego w ramach projektu IPD lub innego dokumentu pełniącego analogiczną funkcję i kończyć się będą nabyciem kompetencji i/lub uzyskaniem kwalifikacji (kursy i szkolenia będą dopasowane do potrzeb i wspierające sytuację zawodową danego Uczestnika projektu na Rynku Pracy). Efektem realizacji szkoleń zawodowych będzie uzyskanie kwalifikacji (szkolenie kwalifikacyjne) i nabycie kompetencji (szkolenie kompetencyjne) w rozumieniu Wytycznych w zakresie monitorowania postępu rzeczowego realizacji programów operacyjnych na lata 2014-2020, potwierdzone odpowiednymi dokumentami (szkolenie kwalifikacyjne – certyfikat, szkolenie kompetencyjne – zaświadczenie).

Nabycie kwalifikacji zawodowych/kompetencyjnych weryfikowane będzie poprzez przeprowadzenie odpowiedniego ich sprawdzeniu:

  • uzyskanie kwalifikacji – egzamin zewnętrzny w ramach procesu certyfikacji prowadzone przez instytucję certyfikującą.
  • nabycie kompetencji – weryfikowane w ramach 4 etapów: I. Zakres, II. Wzorzec, III. Ocena, IV. Porównanie-zgodności z ww. wytycznymi.

Szczegółowy wymiar i zakres merytoryczny szkoleń zawodowych dla konkretnych Uczestników projektu – na podstawie IPD. Do ukończenia szkoleń wymagane jest min.80% obecności.

Każdy Uczestnik projektu otrzyma stypendium szkoleniowe, materiały szkoleniowe, catering, zwrot kosztów dojazdów na szkolenia zawodowe oraz zwrot kosztów opieki nad dziećmi/osobami zależnymi.

Staże zawodowe realizowane będą zgodnie z Polskimi Ramami Jakości Praktyk i Staży i Zaleceń Rady UE
w sprawie ram jakości staży. Zorganizowane zostaną na podstawie umowy między Organizatorem Stażu, Pracodawcą i Uczestnikiem projektu. Realizowany będzie na podstawie programu stażu zawodowego, opracowanego przez podmiot przyjmujący, na staż we współpracy z organizatorem stażu i przedkładanym do podpisu stażysty. Program stażu opracowany zostanie indywidualnie dla każdego Uczestnika projektu
z uwzględnieniem jego potrzeb i potencjału, w tym ograniczeń zdrowotnych. Uczestnicy projektu staż zawodowy realizować będą w branżach/ zawodach zgodnych z ukończonym przez Uczestnika projektu szkoleniem zawodowych. Miejsca stażu dobrane zostaną z uwzględnieniem indywidualnych możliwości Uczestników projektu. Podczas staży zawodowych Uczestnik Projektu będzie miał zapewnioną opiekę opiekuna stażu (wyznaczonego po stronie podmiotu przyjmującego na staż).

Każdemu Uczestnikowi projektu  zostaną zapewnione koszty przygotowania stażu – badania lekarskie,  szkolenie BHP. Ponadto, każdy Uczestnik projektu otrzyma stypendium stażowe, zwrot kosztów dojazdów na staż.

  1. INDYWIDUALNE POŚREDNICTWO PRACY (zad. 4)

Osoby zakwalifikowane do udziału w projekcie zostaną objęte wsparciem w postaci:

  • INDYWIDUALNEGO POŚREDNICTWA PRACY (śr. 8h/os.)

Zadaniem Pośrednika Pracy będzie m.in. analiza lokalnego Rynku Pracy pod kątem możliwości pozyskania ofert pracy dla osób z niepełnosprawnością, wyszukiwanie odpowiednich ofert pracy, dostosowanie ich do konkretnego Uczestnika projektu z uwzględnieniem jego kwalifikacji i doświadczenia zawodowego, udostępnianie ofert pracy Uczestnikom projektu, udzielanie Pracodawcom informacji o Uczestniku projektu jako kandydacie do pracy w związku ze zgłoszoną ofertą pracy. Wspólne z Uczestnikiem projektu Pośrednik pracy będzie przeglądać, analizować i dobierać oferty pracy. Pośrednik pracy będzie wspierać Uczestnika projektu w opracowaniu dokumentów aplikacyjnych i przekazaniu ich Pracodawcom. Ponadto pośrednik pracy będzie kierować Uczestnika projektu na rozmowy z Pracodawcami, monitorować efekty rozmów Uczestnika projektu z Pracodawcami, informować Uczestnika projektu o prawach pracownika, warunkach prawnych zawierania umów o pracę/cywilnoprawnych, nadzorować nad procesem zatrudnienia i rozpoczęcia pracy itp.

Pierwszym elementem wsparcia będzie wstępna, indywidualna rozmowa Pośrednika pracy
z Uczestnikiem projektu, mająca na celu zebranie niezbędnych informacji dla wspólnego poszukiwania odpowiednich ofert pracy. Kolejne, indywidualne spotkania Uczestnika projektu z Pośrednikiem Pracy będą odbywać się adekwatnie do jego potrzeb i specyfiki udzielanego wsparcia. Kluczowym elementem działań Pośrednika pracy będzie rozwijanie samodzielności Uczestnika projektu w podejmowaniu działań w zakresie poszukiwania przez niego pracy (poprzez wyznaczenie Uczestnikowi projektu samodzielnych zadań do wykonania oraz weryfikowania ich wykonania).

Pośrednictwo pracy bazować będzie na IPD i wspierać Uczestnika projektu w dojściu do zatrudnienia. Pośrednik pracy będzie monitorować aktywność Uczestnika projektu w poszukiwaniu pracy. Pośrednik Pracy przedstawi każdemu Uczestnikowi projektu min. 4 oferty pracy dobrane indywidualnie zgodnie z profilem zawodowym Uczestnika projektu. Uczestnikom projektu zapewniony zostanie zwrot kosztów dojazdów na zajęcia i opieki nad dziećmi/osobami zależnymi.

Biuro projektu:


STOWARZYSZENIE TRAMPOLINA KARIERY
al. J. Piłsudskiego 34, 35-001 Rzeszów (C.H. EUROPA II – 4 piętro)

Czynne: 7:30-15:30 (poniedziałek-piątek)

tel.: 724-908-850
e-mail: trampolina.kariery2018@gmail.com

DO UDZIAŁU W PROJEKCIE ZAPRASZAMY ZARÓWNO KOBIETY JAK I MĘŻCZYZN
UDZIAŁ W PROJEKCIE JEST BEZPŁATNY!